KANADA DİL OKULLARI

Kanada ülke ve şehir bilgileri, Kanada dilokulları, Kanada Yaz Okulları, Kanada Üniversiteleri, Kanada Üniversitelerinde Master, Kanada’da Teacher Training, Kanada’da Work & Study, Kanada’da sınav hazırlık kursları, Kanada’da Staj, Kanada’da Sertifika, Kanada vizesi, Kanada’da yaşam, Kanada dilokulları ve Üniversitelerinin kurs ve program ücretleri konularında en geniş ve detaylı bilgileri sayfalarımızda bulabilirsiniz.

KANADA

Eski adı Kanada Dominyonu olan, Kuzey Amerika Kıtasının kuzeyindedir. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan bir federasyondur.

Kanada’ nın başkenti Ottawa’ dır. Eski bir Fransız ve İngiliz Kolonisi olan Kanada hem Frankofan hem de İngiliz Milletler Topluluğuna bağlıdır.

Kanada adı, bir Iroquoian kelimesi olan ve “köy”, “yerleşke” ya da “kulübeler topluluğu” anlamındaki “Kanata”dan gelir.

Kanada çağdaş ve teknolojik bir ülkedir. Fosil yakıt kaynakları, nükleer enerji üretimi ve hidroelektrik güç üretim imkanları bakımından genelde kendine yeterlidir. Ekonomisi geleneksel olarak yüksek miktarlardaki doğal kaynakalara dayalıdır.

Kanada Kuzey Amerika kıtasının kuzey yarısını hemen hemen kaplar. Güneyinde ve kuzeybatısında A.B.D. (Alaska) ile komşudur. Doğusunda Atlas Okyanusu ve batısında Büyük Okyanusa kıyısı vardır ve Kanada’ nın kuzeyi kuzey kutbuna ulaşır.

Kanada Rusya’ dan sonra dünyanın ikinci en geniş ülkesidir. Ancak nüfusun 33.000.000 civarında olması nedeniyle kilometrekarede 3 kişi gibi çok düşük bir nüfus yoğunluğuna sahiptir.

Büyük Göller- Saint Lawrence Nehri Vadisi, Avrupalıların ilk yerleştiği bölge olma özelliğini taşır. Kuzeyindeki geniş Kanada Kalkanı, az topraklı mineralce zengin, çokça göl ve nehre sahip, son Buzul Çağında aşınmış ve kayalık bir alandır. Dünyadaki tüm göllerin %60 ı Kanada’ dadır.

Saint Lawrence Körfezi dünyanın en büyük Haliçidir.

Dünyanın en büyük gelgitlerinin gözlendiği Fundy Körfezi Brunswick ve Nova Scotia’ yı birbirinden ayırır.

Kanada Anakarası dünyadaki en büyük adalardan bazılarını içeren engin takımadalarla kuşatılmıştır.

70. paraleldeki buz tepelerinden batı sahilindeki gür bitki örtüsüne kadar değişiklik gösteren iklim çeşitliliğine rağmen Kanada’ nın bütününde özellikle nüfusun daha yoğun olduğu Amerika sınırları boyunca 4 ayrı mevsim yaşanır. Yazın günük sıcaklık +35 °C ve daha üstündeki derecelere kadar yükselir, buna rağmen kışaları -25 °C düşebilir. İlkbahar ve sonbaharda hava sıcaklıkları daha normaldir.

Kanada 10 eyalet ve 3 bölgeye ayrılmıştır. Eyaletlerin geniş oranda özerkliği varsa da bölgelerin bağımsızlığı daha azdır.

Eyaletler: Alberta, British Columbia, Manitoba, New Brunswick, Newfoundland ve Labrador, Yeni İskoçya Ontario, Prens Edward Adası, Quebec, Saskatchewan

Bölgeler: Kuzey Batı Toprakları, Nuhavut, Yukan

Varlıklı ve yüksek teknolojiye sahip endüstriyel bir toplum olarak Kanada bugün, serbest pazar merkezli ekonomik sistemi, üretim modelleriyle ve yüksek yaşam standartları ile ABD ye çok benzer. İkinci Dünya Savaşından bu yana imalat, madencilik ve hizmet sektörlerindeki artış Kanada’ yı kırsal ekonomiden endüstriyel ve şehirsel bir toplum haline getirdi. Enerji üretimi açısından kendine yeterli olan Kanada’ nın doğu kıyısında doğal gaz yatakları ve fazlaca doğal kaynaklar bulunmaktadır.

Her ne kadar Kanada kültürü İngiliz ve Amerikan kültüründen çok etkilenmişse de birçok eşsiz özelliğini de korumaktadır. Kanada da 100. yılı sonrasında artışa geçen milliyetçilik nedeniyle daha güçlü bir Kanada kültürü gelişti. Kanadalılar ülkelerini eşsiz göçmen kültürlerinin mozaiği olarak görmektedirler.

Akçaağaç yaprağının Kanada’ nın ulusal sembolü olarak kullanılması 18. yüzyıl başlarına dayanır. Bu sembol eski ve şu anki Kanada Bayrağında ve Kanada Armasında kullanılmaktadır. Ülkenin tanınan diğer özellikleri, engin ormanları, Kayalık Dağlar sıradağları ve içinde barındırdığı Amerikan Geyiği Gri Ayı ve Kunduz gibi vahşi hayvanlarıdır. Ayrıca Kanada Kraliyet Atlı Polisi ve bunu yanında ülkenin diğer doğal kaynaklarından yapılan Akçaağaç şurubu gibi ürünleri de ünlüdür.

Nüfus

Nüfus: 33,098,932 (Temmuz 2006 verileri)

Yaşlara göre dağılım:
0-14 yaş: %17,6
15-64 yaş: % 69
65 ve üzeri: % 13,3


İstanbul İzmir
Gümüşsuyu Mh. İnönü Cd. Hariciye Konağı Sk. Türel Apt.
No:3 D:4 Taksim / İstanbul (Otopark ve Metro Turizm Yanı)
Tel: 0212 292 41 92 / 93
istanbul@adalaryed.com
Kıbrıs Şehitleri Cad. 1447 Sk. Hisar Apt. No:7 K:3 D:5
Alsancak / İzmir (Akbank Express Şube üzeri)
Tel: 0232 421 55 70 / 71
izmir@adalaryed.com

© Deniz Web 2007