Dost Siteler


 

İngiltere Vizesi için gerekli belgeler

• En az 6 ay geçerli pasaport :

Pasaportunuz, İngiltere'ye giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır. Eğer eğitiminiz daha uzun süreli ise, pasaportunuzun bitiş tarihi, eğitiminizin bitiş tarihinden sonra olmalıdır. Eski pasaportunuz ve eski vizeleriniz varsa, yanınızda götürmeniz size artı referans kazandırır.

• Okul kabul belgesi :

İngiltere’de ki kayıt olduğunuz okulun onaylayarak gönderdiği okul kabul belgesidir. Okul kaydınız Islands Yurtdışı Eğitim tarafından gerçekleştirildiğinde, bu belge eğitim danışmanınız tarafından dosyanıza konulacaktır. Bunun yanında, okulun gönderdiği ilave belgeler varsa, bu belgelerde dosyanıza konulacaktır.

• Fotoğraf:

2 adet yeni çekilmiş fotoğraf. Fotoğraf özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır;

* Aslına uygun olmalıdır,
* Son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır,
* 45 milimetre(mm) X 35 milimetre (mm) ölçülerinde olmalıdır, (ölçülere uydurmak için kenarlarından kesilmiş olmamalıdır)
* Düşük parlaklıkta (mat), düz beyaz fotoğraf kağıdına basılmış, arka planda herhangi bir soğuk damga, mühür yada yazı bulunmamalıdır,
* Hasarsız olmalıdır, (Örn: atacın oluşturduğu kırışıklık)
* Yüzünüz fotoğrafın %70 -80’ini kaplamasını sağlayacak biçimde, başınızla omuzlarınıza yakın plan çekilmiş olmalıdır,
* Yüz hatlarınız açık seçik ayırt edilmesini sağlayacak biçimde beyaz arka plana karşı çekilmiş olmalıdır,
* Doğru odaklanmış ve berrak olmalıdır,
* Tek lensli refleks bir kamerayla çekilmiş ve standart fotoğraf baskı yöntemi kullanılmış olmalıdır, paloroid ya da dijital olmamalıdır,
* Çerçevesiz basılmış olmalıdır,
* Yüzle arka plan arasında belirgin ayrımlı olmalıdır,
* Çenenizin tabanıyla başınızın saçsız kısmına kadar olan kısmın 29mm ile 34 mm arasında olmasını sağlayacak şekilde başınız ve omuzlarınıza yakın plan çekilmiş olmalıdır,
* Bütün yüzünüz görünecek ve direkt kameraya bakar biçimde olmalıdır,
* Ağız kapalı ve doğal bir yüz ifadesi olmalıdır, (dikkat çekecek biçimde gülme, kaş çatma ya da kaldırma olmamalıdır)
* Gözleriniz açık ve görünür olmalıdır, (güneş gözlüğü ya da koyu renk camlı gözlük olmamalı ve saçlar gözleri örtmemelidir)
* Gözlük taktığınız takdirde camlarında yansıma olmamalı ve çerçeveleri gözlerinizi örtmemelidir,
* Dini inançlar nedeniyle takılan durumlar dışında başınız açık olmalı ve yüzünüz örtülü olmamalıdır.

Yukarıdaki ölçütlere uygun olmayan fotoğraflar kabul edilmeyerek başvurunuzda gecikmelere yol açabilir.

* Fotoğraflarla ilgili detaylı bilgiler İngiltere Büyükelçiliğinin web sitesinden alınmıştır.

• Vize Prosedürü ve Vize Başvuru Formları:

01 Ocak 2005 tarihinden sonra Birleşik Krallık’ta bir eğitim kursuna katılmak için öğrenci vizesi almak isteyen öğrenciler eğitim görmeyi tasarladıkları kurumun Department for Education and Skills Register of Education and Training Providers’a kayıtlı olduğundan emin olmalıdırlar. Öğrenim göreceğiniz kurumun kayıtlı olup olduğunu www.dfes.gov.uk/providersregister adresinden öğrenebilirsiniz. Bu sitede kayıtlı olmayan bir kurumda öğrenim görmek isteyen bir öğrencinin başvurusu reddedilmektedir.

İngiltere vize başvuru ücreti 85 £ karşılığı Yeni Türk Lirasıdır. İngiltere vize başvurusu Birleşik Krallık Vize Başvuru Merkezine yapılmaktadır. VBM haricinde, aracı kurumlardan, direk veya posta yolu ile İngiltere Konsolosluğuna yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Vize Başvuru Merkezi, vize başvuru ücreti olan 85 £ haricinde 40 YTL, işlem ücreti almaktadır.

İngiltere öğrenci vizesi başvurusu için “Application form VAF1” doldurulmalıdır. Bu form çok dikkatli bir şekilde tamamı siyah tükenmez kalem ile doldurulmalı ve vize başvurusunda bulunacak kişi tarafından imzalanmalıdır.

İngiltere vize başvuru formları ve vize için gerekli evraklar titizlikle hazırlanarak vize başvurunuz Vize Başvuru Merkezine (VBM) yapılır. İngiltere öğrenci vizesi için ilk etapta herhangi bir görüşme yapılmaz. İngiltere Konsolosluğundan yetkili vize görevlisi, eğer sizi görmek isterse, size randevu verilir. Randevu saati ve günü, Vize Başvuru Merkezinden (VBM) Islands Yurtdışı Eğitim a bildirilir, ve gerekli bilgiler size iletilir. Yetkili vize görevlisi, randevu talep etmeden de vizenizi onaylayabilir.

Vize başvuru formlarını Islands Yurtdışı Eğitim ofisimizden temin edebilirsiniz…

Aşağıdaki evraklar vize görüşmenizde fayda sağlayacak evraklardır ;

* Mezun veya mezun durumunda iseniz diplomanız veya geçici mezuniyet belgeniz,
* Eğitiminiz devam ediyorsa öğrenci belgeniz ve okuldan izinli veya kaydınızı dondurduğunuzu veya dondurabileceğinizi belgeleyen bir yazı
* Daha önce Türkiye’de veya yurtdışında herhangi bir dil eğitimi gördüyseniz, bunu belgeleyen sertifikalar
* Evli iseniz evlilik cüzdanının fotokopisi, eşinizin kimlik fotokopisi, çocuklarınız varsa çocuklarınızın kimlik fotokopileri

• Finansal Bilgiler:

Eğer vize görüşmesi gerçekleşecek ise dikkat etmeniz gereken en önemli husus, görüşmenin amacıdır. Vize görüşmelerinin asıl sebebi, konsolosluk görevlilerinin sizin, İngiltere’de bulunduğunuz süre içerisinde herhangi bir işte çalışmadan, eğitim ve yaşam masraflarını karşılayıp , tekrardan ülkenize döneceğinizden emin olmak istemeleridir. Bu sebepten dolayı, hem maddi açıdan eğitim masraflarınızı karşılayabileceğinize hem de eğitiminizi tamamladıktan sonra geri döneceğinize ikna etmeniz gerekmektedir.

Eğitim masraflarınızı, göstereceğiniz evraklarla siz, aileniz veya akrabalarınız karşılayabilir. Bu durumda, siz kendinize, veya aileniz ve akrabalarınız size finansör olabilir. Çalıştığınız şirket de sizi eğitim amaçlı gönderebilir ve eğitim masrafları tamamen şirketini tarafından karşılanabilir. Bu durumda şirketiniz size finansör olmuş olur.

Öğrenci iseniz veya çalışmıyorsanız ve aileniz sizi finanse ediyorsa ;

* Vize ücreti ( 85 £ karşılığı YTL )
* 2 adet yeni çekilmiş, yukarıdaki açıklamalara uygun 45 mm X 35 mm ebatlarında fotoğraf,
* Başvurduğunuz okuldan alınmış Okul Kabul Belgesi, Kurs ücreti ve ödendi ise makbuzu, konaklama detayları ve ücreti, haftalık eğitim saatinizi gösteren belge, kursununuz başlangıç ve bitiş tarihlerini gösteren belgeler, ( Asılları + 1’er adet fotokopileri )
* Mezun veya mezuniyet durumunda iseniz diplomanız veya geçici mezuniyet belgeniz, (asılları)
* Halen öğrenci iseniz, yeni alınmış öğrenci belgesi ve okulunuzdan izinli olduğunuzu veya okulunuzu dondurabileceğinizi belirten bir yazı, (asılları)
* Transcript,
* Daha önce yurtdışında veya Türkiye’de bir dil kursunda eğitim gördüyseniz ilgili sertifikalar, (fotokopileri)
* Ailenize ait bankadan alınacak banka referans mektubu (hesabınızdaki son bakiyeyi belirten, banka tarafından imzalı kaşeli yazı), (asılları)
* Burs veya kredi ile eğitim almayı planlıyorsanız, ilgili belgeler,
* Banka hesap cüzdanlarının fotokopisi (son birkaç günde açılmış veya son günlerde yüklü miktarda para yatırılmış hesap olmamalıdır, son 6 aylık hesap hareketlerini göstermelidir)
* Varsa hazine bonosu, repo, tahvil hesap dökümleri
* Kredi kartları ekstreleri,
* Varsa arazi, daire, dükkan tapuları, (fotokopileri)
* Varsa araç ruhsatları, (fotokopileri)
* Aileniz bordrolu çalışan ise, son 3 aylık maaş bordrosu, ailenizin görevini ve çalıştığı süreyi belirten şirket yazısı, (fotokopileri)
* Aileniz şirket sahibi ise, Ticaret ve sanayi Odasından alınmış faaliyet belgesi, zarar göstermeyen vergi levhası, imza sirküleri, Resmi Gazete örneği,
* Aileniz serbest çalışıyor ise, zarar göstermeyen vergi levhası,
* Evli iseniz evlilik cüzdanının fotokopisi, eşinizin kimlik fotokopisi, çocuklarınız varsa çocuklarınızın kimlik fotokopileri,
* Yolculuk planınızı belirten belgeler. (uçak rezervasyonları)
* Eğer İngiltere’de bulunan akrabalarınız varsa, akrabalarınızın yasal durumunu gösteren pasaportlarının fotokopisi,
* Eğer size finansör olacak kişi İngiltere’de yaşıyorsa, Birleşik Krallık’ta yasal kalma iznini gösterir belge, birleşik Krallık’taki maddi imkanları ve uygun konaklama imkanlarını gösterir belgeler (fotokopileri )
* Eğer size finansör olacak kişi İngiltere’de yaşıyorsa, finansörünüzden davet yazısı

Çalışıyorsanız veya çalıştığınız şirket sizi finanse ediyorsa ;

* Vize ücreti, ( 85 £ karşılığı YTL )
* 2 adet yeni çekilmiş, yukarıdaki açıklamalara uygun 45 mm X 35 mm ebatlarında fotoğraf,
* Başvurduğunuz okuldan alınmış Okul Kabul Belgesi, Kurs ücreti ve ödendi ise makbuzu, konaklama detayları ve ücreti, haftalık eğitim saatinizi gösteren belge, kursununuz başlangıç ve bitiş tarihlerini gösteren belgeler, ( Asılları + 1’er adet fotokopileri )
* Daha önce yurtdışında veya Türkiye’de bir dil kursunda eğitim gördüyseniz ilgili sertifikalar, (fotokopileri)
* Çalıştığınız şirketten eğitim almayı planladığınız süre zarfında izinli olacağınıza ve eğitiminizin sonunda tekrardan işinize devam edebileceğinizi belirten bir yazı,
* Çalıştığını şirkete ait, Ticaret ve Sanayi Odasından alınmış faaliyet belgesi, zarar göstermeyen vergi levhası, imza sirküleri, Resmi Gazete örneği,
* Sizin veya şirketinizin mal varlığını gösterebileceğiniz diğer evraklar,
* Kredi kartı ekstreleri,
* Evli iseniz evlilik cüzdanının fotokopisi, eşinizin kimlik fotokopisi, çocuklarınız varsa çocuklarınızın kimlik fotokopileri,
* Yolculuk planınızı belirten belgeler, (uçak rezervasyonları)
* Eğer size finansör oalcak kişi İngiltere’de yaşıyorsa, Birleşik Krallık’ta yasal kalma iznini gösterir belge, birleşik Krallık’taki maddi imkanları ve uygun konaklama imkanlarını gösterir belgeler, (fotokopileri)
* Eğer size finansör olacak kişi İngiltere’de yaşıyorsa, finansörünüzden davet yazısı.  

İstanbul İzmir
Gümüşsuyu Mh. İnönü Cd. Hariciye Konağı Sk. Türel Apt.
No:3 D:4 Taksim / İstanbul (Otopark ve Metro Turizm Yanı)
Tel: 0212 292 41 92 / 93
istanbul@adalaryed.com
Kıbrıs Şehitleri Cad. 1447 Sk. Hisar Apt. No:7 K:3 D:5
Alsancak / İzmir (Akbank Express Şube üzeri)
Tel: 0232 421 55 70 / 71
izmir@adalaryed.com

© Deniz Web 2007